MOVE program

Mazars Opportunities for Valuable Exchange, odnosno MOVE program prilika je u Mazarsu za novim iskustvima i znanjima koja se mogu pronaći u zemljama u kojima poslujemo. Prošli se mjesec naša Ivana Spahija, supervizorica vratila iz Irske gdje je preko MOVE programa na tri mjeseca radila u revizorskom timu Mazarsa u Irskoj. U kratkom intervjuu ispričala nam je više o samom programu te kako joj je bilo u drugom radnom okruženju i kulturi.
Move program Dublin

Reci nam ukratko što je MOVE program, što sve pruža i tko se sve može prijaviti za sudjelovanje?

MOVE program je program unutar Mazarsa na kojeg se mogu prijaviti svi zaposlenici koji rade na pozicijama seniora i na više. Obično  se odvija  u obliku razmjene zaposlenika dviju zemalja, ali u mom slučaju to je bila iznimka zbog situacije u svijetu te nitko nije dolazio iz Mazarsa u Irskoj u Hrvatsku.  Za početak, potrebno je obaviti razgovor s nadređenim zbog odgovornosti u vlastitom timu.  S obzirom da mi nismo kompanija u kojoj svatko ima zamjenu, potrebno je dogovoriti vrijeme u kojem se može otići kako se ne bi zanemarile obaveze u Hrvatskoj jer sam program traje između 2 mjeseca i pola godine. Mazars u Hrvatskoj ostvaruje partnerstva s drugim Mazars odjelima u svijetu, pa je to dobra prilika za nekoga iz naše zemlje za otići i razvijati svoje vještine te steći internacionalno iskustvo. Korona je malo usporila razmjene, ali je naš odjel za ljudske potencijale redovito slao popis otvorenih pozicija za razmjene i potrebne uvjete za svaku od pozicija.

Zašto si se odlučila prijaviti, odnosno zašto si se uključila u program? 

Mazars Irska

Moj razlog prijave je bio poslovni rast i novo iskustvo. Početno, Mazars Irska nije bio u igri, ali se pojavila prilika suradnje s uredom u Dublinu koja je win-win situacija za obje strane. Ured u Dublinu je trebao iskusne seniore za pomoć oko uspostave revizije SPV- CLO fondova u čemu smo mi postali stručnjaci zbog dugogodišnje suradnje s Nizozemcima. Prihvatila sam to kao jedan poslovan izazov koji će nam pomoći ostvariti suradnju i dovesti još klijenata u budućnosti.

Koje je tvoje iskustvo s programom, jesu li Irci puno drugačiji od nas, što ti se najviše dojmilo?

Zaista sam zahvalna na prilici koju sam dobila. Naime, u početku je taj projekt i moj doprinos izgledao prilično malen, ali nakon završenog programa i „feedbacka“ partnera i managera mogu reći da je moj doprinos za izgradnju nekog partnerskog odnosa s njima ipak puno veći. Bila sam sretna jer sam njima pomogla u razvijanju novog poslovnog područja, a s druge strane prikupila iskustva i neke ideje koje bi mogli implementirati u rad u naš hrvatski odjel revizije.

Svi menadžeri i partneri  s kojima sam radila bili su otvorenog uma i spremni poslušati moje ideje i savjete za poboljšanja te ih implementirati u svoje procese. Nadalje, imala sam priliku usvojiti neka nova znanja i metode i to zapravo vidim tek sad kada sam se vratila u svoje okruženje.  

Malo sam ostala zatečena odnosima u uredu koji su dosta različiti od naših i naše cjelokupne atmosfere, ali nakon razgovora s pojedincima shvatila sam da je lockdown jako utjecao na socijalnu interakciju između kolega. Osjećala sam tu otudenost ljudi što je za mene bio šok jer sam ja navikla na drugačije okruženje.

Na kraju sam ipak postigla smijeh i druženje među nekolicinom te vidjela grad, okolicu i puno prirodnih ljepota Irske.

Preporučaš li program drugim kolegama? Ako da, koja bi bila tvoja preporuka, savjet, zašto bi i tvoj kolega trebao iskoristiti priliku koju nudi program? 

Program bih svakako preporučila svima koji žele iskusiti rad u inozemstvu, boravak u drugoj zemlji ili imaju želju za poslovnim izazovom. Ovo je ujedno i veliki iskorak iz comfort zone što nam velikoj većini treba pogotovo u ovom izazovnom razdoblju života. Uvijek se sjetim naslova jedne knjige koju sam davno pročitala pod nazivom: Osjeti strah, a ipak to učini!

Dublin
Dublin foto
Dublin foto