Ulaganje u regiju Srednje i Istočne Europe: Izvještaj o M&A aktivnostima 2021. / 2022.

Unatoč neizvjesnosti oko Covida-19, ponovnog porasta inflacije i rastućih cijena energije, tijekom 2021. godine došlo je do snažnog rasta realiziranih transakcija u regiji srednje i istočne Europe (CEE). Raznolika tržišta CEE regije i ambiciozni ciljevi sve su privlačniji i domaćim i stranim ulagačima. Ova publikacija nudi pregled M&A aktivnosti u regiji srednje i istočne Europe tijekom 2021. godine te se osvrće na prilike i izazove u nadolazećim mjesecima.

Ukupna slika je da se tržište nalazi u razdoblju snažnog rasta i otpornosti, što se odrazilo na najvišoj razini vrijednosti realiziranih transakcija spajanja i preuzimanja zabilježenoj u posljednjih pet godina u regiji srednje i istočne Europe.

I broj i vrijednost realiziranih transakcija porasli su u 2021. Broj realiziranih transakcija spajanja i preuzimanja u regiji srednje i istočne Europe porastao je na 889 u 2021., što je povećanje od 32% u odnosu na prethodnu godinu. Ukupna vrijednost realiziranih transakcija također je bila veća, s ukupnom vrijednosti transakcija od 67,5 milijardi eura. To predstavlja povećanje od 41% u odnosu na 2020. godinu i najveća je ukupna vrijednost realiziranih transakcija od 2016. godine.

Ključno:

  • Međunarodni kupci i dalje ciljaju na CEE. Ulaganja ulagača izvan CEE regije činila su 62% ukupne vrijednosti transakcija provedenih u CEE regiji (uključujući Rusiju) u 2021., u odnosu na 56% u 2020., što potvrđuje privlačnost i relativnu stabilnost tržišta.
  • Manji udio domaćih investitora. Udio domaćih ulagača u ukupnom iznosu pao je na 38% s 44% u 2020. Rastući troškovi zaduživanja u zemljama srednje i istočne Europe izvan eurozone vjerojatno će biti među čimbenicima koji opterećuju domaće ulagače.
  • Ulaganja fondova privatnog kapitala (PE) u porastu. Potaknuta rekordnim zalihama novca raspoloživog za ulaganje na domaćem i međunarodnom tržištu, ukupna vrijednost realiziranih PE transakcija skočila je 63% i dosegla ukupno 10,4 milijarde eura – najvišu razinu od 2015. Broj realiziranih transakcija je također naglo porastao, za 86% uz 130 realiziranih transakcija u 2021. naspram 70 u prethodnoj godini.
  • Regija srednje i istočne Europe privlači PE investitore iz SAD-a. Američki privatni kapital činio je dvije trećine vrijednosti deset najvećih PE transakcija u 2021.
  • Oštar porast inozemnih ulaganja. U 2021. vrijednost realiziranih ulaganja investitora izvan regije središnje i istočne Europe skočila je 36% i dosegla 32,5 milijardi eura, dok je obujam transakcija u međuvremenu zabilježio porast od 34% uz 371 novih transakcija.
  • Četiri zemlje i dalje dominiraju. Prve četiri zemlje po broju realiziranih spajanja i preuzimanja u 2021. bile su Poljska (s ukupno 192 transakcije), zatim Rusija (146), Austrija (119) i Češka (86). Što se tiče ukupne vrijednosti transakcija, Rusija je na prvom mjestu s objavljenim transakcijama u ukupnom iznosu od 20,4 milijarde eura, što je 15% više u odnosu na 2020. Austrija, Poljska i Češka zauzele su drugo, treće i četvrto mjesto.
  • Tech, zvijezda M&A tržišta. Tehnologija se ističe kao najveći generator inozemnih transakcija u CEE regiji u 2021. Izvedba je bila spektakularna, s vrijednošću gotovo četverostruko većom u odnosu na prethodnu godinu s 10,1 milijardu eura, a obujam je skočio za 86%. Aktivnost je potaknuta ubrzanim trendom digitalizacije, kao i rastom potražnje za IT-om kao rezultatom pandemije Covid-19.

Andrija Garofulić, Partner financijskog savjetovanja, komentira:

  • M&A u Adria regiji. M&A tržište u Adria regiji se kreće sukladno trendovima u CEE regiji. Zvijezda M&A tržišta su tehnološke i IT kompanije, pri čemu je značajan i trend konsolidacije sektora zdravstvenih usluga te transakcije u turističkom sektoru. Također, na tržištu je sve značajniji broj transakcija koje se odnose na prodaju obiteljskih kompanija, osnovanih u razdoblju prelaska zemalja regije na tržišno gospodarstvo, u kojima trenutni vlasnici nemaju nasljednika koji bi mogao nastaviti obiteljski posao.

Kao što publikacija pokazuje, naša regija se može pohvaliti raznolikim gospodarstvom, od jakog IT sektora do rastuće srednje klase potrošača i velike razine prirodnih resursa. I dok plaće u regiji rastu, one su i dalje niže nego u zapadnim zemljama – pružajući privlačno tržište za ulaganja i širenje, dok poduzeća nastoje preoblikovati svoje opskrbne lance u svjetlu preokreta uzrokovanog pandemijom. Čimbenici koji određuju smjer sklapanja transakcija u 2022. vjerojatno će uključivati ​​visoke i promjenjive cijene energije (posebno veleprodajnog plina), inflaciju, veće troškove zaduživanja (srednje banke izvan Eurozone već povećavaju stope), neuravnoteženo tržište rada, napetosti s Rusijom i porast novih varijanti Covid-19. S obzirom na to, očekuje se da će se rast BDP-a ublažiti nakon oporavka viđenog u 2021., pri čemu se očekuje da će rast za regiju istočne Europe u 2022. biti 3,8% u usporedbi s 4,9% viđenih u 2021., prema MMF-u.

Dokument

Investing in CEE report 2022